Podróże do dworów, dworków i innych
niebanalnych budowli regionu
Adam Czesław Dobroński,
prof. senior Uniwersytetu w Białymstoku
Po tomie, na stronach którego Lech Pilecki zaprosił nas do oglądania dworów i dworków, najczęściej położonych daleko od głównych szlaków, zapomnianych, a opisanych arcyciekawie, otrzymujemy kolejną porcję smakowitych rarytasów z podróżowania. Autor zachował układ według powiatów, wartką narrację i jak poprzednio – dodał bogatą dokumentację fotograficzną.
Tym razem częściej jednak i na dłużej zatrzymywał się w miastach oraz wplatał w teksty fakty. Mile dodawał – to ważne – wrażenia z rozmów ze spotykanymi osobami, swymi przewodnikami.
Na ile jest Lech Pilecki Kolumbem odkrywającym nowe punkty na mapie województwa podlaskiego? Z dużym wyczuciem wyznacza oryginalne, ambitne cele, pyta o drogę, błądzi, by trafić. Przyznaję, że choć już pół wieku penetruję nasz region, to poczułem się przy lekturze tej publikacji wielokrotnie mile zaskoczony.
LECH PILECKI – przedsiębiorca, podróżnik i społecznik. Jego największą pasją jest kolekcjonowanie dzwonków z różnych, nawet najbardziej odludnych zakątków świata. Obecnie kolekcja liczy blisko dziesięć tysięcy eksponatów. Większość z nich została udostępniona i wystawiona w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Z pierwszą pasją
w sposób naturalny jest związana pasja druga – podróżowanie.
Lech Pilecki odwiedził już ponad 150 krajów, a relacjami z podróży dzieli się zarówno podczas otwartych spotkań, jak i w mediach. Mieszka w Białymstoku, gdzie prowadzi firmy związane z budownictwem oraz turystyką. Jest członkiem wielu lokalnych organizacji. Zajmuje się również działalnością charytatywną, która oparta jest w znacznym stopniu na wspieraniu służby zdrowia. Z własnych środków wyremontował całe piętro Oddziału Onkologii Klinicznej im. Ewy Pileckiej z Pododdziałem Chemioterapii Dziennej w Białostockim Centrum Onkologii.
Autor książek: „Podróże z dzwonkami” (2016 r.), „Ach, ten świat! Migawki z podróży” (2020 r.), „Ach, to Podlasie! Podróże do dworów, dworków i innych niebanalnych budowli regionu” (2021 r.), „Ach, to Podlasie 2!, Podróże do dworów, dworków i innych niebanalnych budowli regionu” (2022 r.) oraz „Ach, to Podlasie 3!, Podróże do niebanalnych i niesamowitych ludzi, miejsc i budowli regionu” (2024 r.).