Lech Pilecki

„Ach, to Podlasie 1!”

Podróże do dworów, dworków i innych
niebanalnych budowli regionu

Lech Pilecki Ach to Podlasie 1!
Lech Pilecki Ach to Podlasie 1!

JAROSŁAW SZEWCZYK,
dr hab. inż. arch., prof. Politechniki Białostockiej

Opis

Sto kilkadziesiąt „podróży do dworów” ujętych w czternaście wątków odpowiadających powiatom województwa podlaskiego stanowi osnowę świetnej barwnej gawędy – gawędy o miejscach, ludziach i wydarzeniach. O tym, co naprawdę cenne. Cenię Pileckiego za to, że podróżując, z pasją wychwytuje wartości oraz chce i potrafi je wskazać bez etnicznych, politycznych czy osobistych upodobań i niechęci. Ta otwartość oraz pozytywny ton wywodu z pewnością da Czytelnikowi poczucie przynależności do podlaskiej (i wokołopodlaskiej) rodziny – do braterstwa Rusinów z Trześcianki i Żydów z Bielska Podlaskiego, szlachty z Łupianki i supraskich fabrykantów, łapskich sióstr Etkun, suwalczanina Lechosława Marszałka (twórcy „Reksia”), łomżynianki Hanki Bielickiej i wielu innych fascynujących postaci, nawet takich, jak pisarz i filozof Jean Jacques Rousseau, który za namową Antoniego Tyzenhauza pragnął był zamieszkać w Puszczy Białowieskiej.

Lecha Pileckiego „Ach, to Podlasie! Podróże do dworów, dworków i innych niebanalnych budowli regionu” to najciekawiej napisany znany mi przewodnik po województwie podlaskim, przy tym bardzo zasobny faktograficznie i precyzyjny naukowo. Zarazem jest to swobodnie snuta opowieść, którą można zacząć czytać od dowolnej strony. Polecam to dzieło zarówno jako świetne wsparcie merytoryczne podczas podróży po województwie podlaskim (niezbędne w plecaku bądź bagażniku), jak też do wolnej lektury ku pokrzepieniu serc.

O Autorze

LECH PILECKI – przedsiębiorca, podróżnik i społecznik. Jego największą pasją jest kolekcjonowanie dzwonków z różnych, nawet najbardziej odludnych zakątków świata. Obecnie kolekcja liczy blisko dziesięć tysięcy eksponatów. Większość z nich została udostępniona i wystawiona w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Z pierwszą pasją
w sposób naturalny jest związana pasja druga – podróżowanie.

Lech Pilecki odwiedził już ponad 150 krajów, a relacjami z podróży dzieli się zarówno podczas otwartych spotkań, jak i w mediach. Mieszka w Białymstoku, gdzie prowadzi firmy związane z budownictwem oraz turystyką. Jest członkiem wielu lokalnych organizacji. Zajmuje się również działalnością charytatywną, która oparta jest w znacznym stopniu na wspieraniu służby zdrowia. Z własnych środków wyremontował całe piętro Oddziału Onkologii Klinicznej im. Ewy Pileckiej z Pododdziałem Chemioterapii Dziennej w Białostockim Centrum Onkologii.

Autor książek: „Podróże z dzwonkami” (2016 r.), „Ach, ten świat! Migawki z podróży” (2020 r.), „Ach, to Podlasie! Podróże do dworów, dworków i innych niebanalnych budowli regionu” (2021 r.), „Ach, to Podlasie 2!, Podróże do dworów, dworków i innych niebanalnych budowli regionu” (2022 r.) oraz „Ach, to Podlasie 3!, Podróże do niebanalnych i niesamowitych ludzi, miejsc i budowli regionu” (2024 r.).