Podróże do dworów, dworków i innych
niebanalnych budowli regionu
JAROSŁAW SZEWCZYK,
dr hab. inż. arch., prof. Politechniki Białostockiej
Sto kilkadziesiąt „podróży do dworów” ujętych w czternaście wątków odpowiadających powiatom województwa podlaskiego stanowi osnowę świetnej barwnej gawędy – gawędy o miejscach, ludziach i wydarzeniach. O tym, co naprawdę cenne. Cenię Pileckiego za to, że podróżując, z pasją wychwytuje wartości oraz chce i potrafi je wskazać bez etnicznych, politycznych czy osobistych upodobań i niechęci. Ta otwartość oraz pozytywny ton wywodu z pewnością da Czytelnikowi poczucie przynależności do podlaskiej (i wokołopodlaskiej) rodziny – do braterstwa Rusinów z Trześcianki i Żydów z Bielska Podlaskiego, szlachty z Łupianki i supraskich fabrykantów, łapskich sióstr Etkun, suwalczanina Lechosława Marszałka (twórcy „Reksia”), łomżynianki Hanki Bielickiej i wielu innych fascynujących postaci, nawet takich, jak pisarz i filozof Jean Jacques Rousseau, który za namową Antoniego Tyzenhauza pragnął był zamieszkać w Puszczy Białowieskiej.
Lecha Pileckiego „Ach, to Podlasie! Podróże do dworów, dworków i innych niebanalnych budowli regionu” to najciekawiej napisany znany mi przewodnik po województwie podlaskim, przy tym bardzo zasobny faktograficznie i precyzyjny naukowo. Zarazem jest to swobodnie snuta opowieść, którą można zacząć czytać od dowolnej strony. Polecam to dzieło zarówno jako świetne wsparcie merytoryczne podczas podróży po województwie podlaskim (niezbędne w plecaku bądź bagażniku), jak też do wolnej lektury ku pokrzepieniu serc.
LECH PILECKI – przedsiębiorca, podróżnik i społecznik. Jego największą pasją jest kolekcjonowanie dzwonków z różnych, nawet najbardziej odludnych zakątków świata. Obecnie kolekcja liczy blisko dziesięć tysięcy eksponatów. Większość z nich została udostępniona i wystawiona w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Z pierwszą pasją
w sposób naturalny jest związana pasja druga – podróżowanie.
Lech Pilecki odwiedził już ponad 150 krajów, a relacjami z podróży dzieli się zarówno podczas otwartych spotkań, jak i w mediach. Mieszka w Białymstoku, gdzie prowadzi firmy związane z budownictwem oraz turystyką. Jest członkiem wielu lokalnych organizacji. Zajmuje się również działalnością charytatywną, która oparta jest w znacznym stopniu na wspieraniu służby zdrowia. Z własnych środków wyremontował całe piętro Oddziału Onkologii Klinicznej im. Ewy Pileckiej z Pododdziałem Chemioterapii Dziennej w Białostockim Centrum Onkologii.
Autor książek: „Podróże z dzwonkami” (2016 r.), „Ach, ten świat! Migawki z podróży” (2020 r.), „Ach, to Podlasie! Podróże do dworów, dworków i innych niebanalnych budowli regionu” (2021 r.), „Ach, to Podlasie 2!, Podróże do dworów, dworków i innych niebanalnych budowli regionu” (2022 r.) oraz „Ach, to Podlasie 3!, Podróże do niebanalnych i niesamowitych ludzi, miejsc i budowli regionu” (2024 r.).